Pętla Gorce
Rabka-Zdrój - Grzebień - Królewska Góra - Olszówka - Potaczkowa - Poręba Wielka - Tobołów - Stare Wierchy - Maciejowa - Rabka-Zdrój
Dystans: 36 km (trasa niebieska; czerwona jest opcjonalna)
Podsumowanie: Trasa prowadzi w większości wygodnymi drogami polnymi (momentami mogą być kamieniste) pośród wzniesień Gorców. Znajduje się na niej bardzo dużo punktów widokowych (na Gorce, Beskid Wyspowy, a nawet Babią Górę i Tatry). Trasa jest pętlą, więc można rozpocząć w dowolnym miejscu, my zaczynamy w Rabce-Zdrój. Trasę można modyfikować i łączyć z innymi trasami.
Rabka-Zdrój - jest to miasto uzdrowiskowe, położone w dolinie Raby na stokach Gorców oraz Beskidu Wyspowego. Jest dobrze skomunikowana z dużymi miastami (pociąg, autobusy i busy). Tutaj zaczynamy naszą trasę. Jako punkt startowy proponujemy Park Zdrojowy, przy Kinie Śnieżka.
Grzebień (679 m n.p.m) - jedno z wniesień Gorców nad Rabką–Zdrój. Pod Grzebień wyjeżdżamy czarnym szlakiem (nie prowadzi on na sam szczyt) lub niebieskim (jest dalej od Grzebienia, ale później można grzbietem przejechać). Podczas podjazdu, warto się kilka razy zatrzymać i rozejrzeć – z trasy rozpościerają się wspaniałe widoki. Z Grzebienia przejeżdżamy polną drogą (bez oznaczenia) do niebieskiego szlaku, skąd będziemy zjeżdżać do Olszówki. Chętni mogą zboczyć z trasy i pojechać w kierunku Polczakówki / Królewskiej Góry (drogą w lewo pod lasem). Znajduje się tam wieża widokowa.
Pomiędzy Rabką Zdrój i Olszówką, przebiega granica pomiędzy grupami etnograficznymi Zagórzan i Kliszczaków.
Olszówka - wieś położona wzdłuż potoku Olszówka. Nasza trasa prowadzi koło kościoła (nowego). Warto zwrócić uwagę na kamienny mur na wprost istniejącego kościoła. Jest to miejsce po starym, zabytkowym, drewnianym kościele z początku XVIII w., który niestety spłonął.
Potaczkowa (Kotelnica) - z trasy pomiędzy Olszówką, a Porębą warto na chwilę zboczyć na Potaczkową. Jest to góra, na której znajduje się Krzyż Milenijny. Jest to fajny punkt widokowy, a i zjazd z powrotem jest bardzo przyjemny i widokowy.
Poręba Wielka - duża wieś, ciągnąca się wzdłuż potoków Koninka i Poręba. Znajduje się tutaj dyrekcja Gorczańskiego Parku Narodowego (nie przy naszej trasie, ale nieopodal). Nasza trasa wiedzie wzdłuż potoku Poręba do Poręby Górnej (można też pojechać do Koninek - trasa czerwona).
Poręba Górna - część Poręby Wielkiej. Znajduje się tutaj sporo starych, drewnianych domów. Od granicy z Gorczańskim Parkiem Narodowym wiedzie nas na Tobołów wygodny szlak rowerowy.
Tobołów (966 m n.p.m.) - znajduje się tutaj górna stacja kolejki krzesełkowej „Tobołów”.
Suhora (1000 m n.p.m.) - szczyt, na którym znajduje się obserwatorium astronomiczne Uniwersytetu Pedagogicznego z Krakowa (www.as.up.krakow.pl)
Stare Wierchy (Schronisko) - schronisko znajduje się na Polanie Stare Wierchy, gdzie krzyżuje się wiele szlaków. Jest to fajne miejsce na krótką przerwę. Ci co zgłodnieli, mogą tu coś zjeść (stare-wierchy.pttk.pl).
Bardo (948 m n.p.m.) - po minięciu Bardo, przed Maciejową można skrócić trasę i zjechać do przysiółka Jasionów (Olszówka), gdzie będzie na nas czekał długi zjazd asfaltową drogą i nieco pięknych widoków. Uwaga – szlak ten jest łatwo minąć. Odchodzi pod ostrym kątem w prawo.
Maciejowa (Bacówka PPTK/ Schronisko na Polanie Przysłop) (852 m n.p.m.) - jest to kolejne fajne miejsce na odpoczynek, można tutaj też coś zjeść (namaciejowej.pl). Przy dobrej widoczności, można stąd podziwiać Tatry. Z polany obok schroniska rozpościera się także widok na Beskid Wyspowy oraz Grzebień – gdzie już dzisiaj byliśmy.
Rabka-Zdrój - trasę kończymy w miejscu startu, przy Parku Zdrojowym.
Źródło opisów: Przewodnik GORCE dla prawdziwego Turysty. Oficyna Wydawnicza „Rewasz”.